Ana sayfa Kpss Tarih Testleri Türkiye Tarihi Testleri

Türkiye Tarihi Testleri

10
0

Malazgirt Meydan Savaşı’ndan başlayarak gü­nümüze kadar gelen döneme denir. Bu dönem içinde Ana­dolu Selçuklu, Beylikler, Osmanlı Tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi yer almaktadır.

TÜRKİYE TARİHİ 

Malazgirt Meydan Savaşı’ndan başlayarak gü­nümüze kadar gelen dönemdir. Bu dönem içinde Ana­dolu Selçuklu, Beylikler, Osmanlı Tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi yer almaktadır. 11. yüzyıldan bugüne kadar devam eden bu döneme denir.

ANADOLU’YA İLK TÜRK AKINLARI
1. Anadolu’ya Türk Akınları
Çok eski çağlardan bu yana çeşitli Türk boyları zaman zaman Anadolu’ya akınlar yapmışlardı.
Ancak Anadolu’ya ciddi manada ve yerleşmek amacı ile yapılan Türk Akınları Büyük Selçuklu Devleti döneminde başlamıştır.

1015 yılında Çağrı Bey zamanında başlayan Anadolu’ya Türk akınları şiddetlenerek artmıştır. Tuğrul Bey döneminde Anadolu’nun fethi ile görevlendirilen Kutalmış ve İbrahim Yinal zamanında Bizans ile ilk savaş yapılmış ve bu savaş Türk ordusu tarafından kazanılmıştır.

Pasinler Savaşı (1048)
(Bizans X Büyük Selçuklular)

Sultan Alparslan döneminde de Türk akınları daha da şiddetlenerek artmıştır. Sultan Alparslan döneminde Türk tarihi açısından büyük önem taşıyan Malazgirt Meydan Savaşı yapılmıştır.

11. yüzyıldan bugüne kadar devam eden bu döneme Türkiye Tarihi denir. Konumuzu daha önce konu anlatımları bölümünde işlemiştik. Eksik bilgilerinizi Türkiye Tarihi Konu Anlatımı bölümünden tamamladıktan sonra sizler için hazırladığımız testleri başarıyla tamamlayabilirsiniz.

TEST – 1

TEST – 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here