Ana sayfa Kpss Türkçe Testleri Türkçe-Temel Dil Bilgisi-1

Türkçe-Temel Dil Bilgisi-1

4
0

Türkçe Temel Dil Bilgisi Testi ile Temel Dil Bilgisi Konusu hakkında kısa bilgi arkasından güzel bir test içeriği ile konuya ışık tutuyoruz.Temel Dil Bilgisi Testi Öncesinde konu hakkında kısa bir bilgilendirme..

ad  Adlandırma işlemiyle zihnimizdeki kavram ve tasarımların rastlantısal olarak ve toplumsal bir uzlaşma sonucunda oluşturulan dil bilgisel karşılıklarına denir.

Ad; dil dışı bağlamdaki tasarım ve kavramların dil içi bağlamdaki yansıması, karşılığıdır.

Ad; zihnimizdeki tasarım ve kavramların uzlaşmaya dayalı olarak
-genellikle- tasnife açık, anlam derinliğine elverişli, ayrıntılandırılan, içeriksel kodlama yapılabilen dil birimleridir.

Adlandırma Dil dışı bağlamdaki somut veya soyut ögeler, zihinsel bir sürece tabi tutularak kavram ve tasarım halini alırlar.

Sonraki aşamada ise, bu kavram ve tasarımlar genellikle rastlantısal (veya anlamsal bağlarının zayıflamış ya da büsbütün unutulmuş olarak) ve toplumsal bir uzlaşma sonucunda, o dildeki karakteristiklere uygun sözcük, sözcük öbeği, deyim, kalıp söz vb. biçiminde ortak bir karşılık bulunur.

Bulunan bu ortak karşılık; kavram ve tasarımları tek tek karşılama ve bunları bellekte tutma gibi bir yükümlülükten kurtararak, büyük bir iletişimsel kolaylık sağlar.

İşte adlandırma, bu ikinci aşamada oluşturulan/yaratılan kavram ve tasarımların dil dışı bağlamdan dil içi bağlama aktarılması aşamasıdır.

Kısacası, adlandırma, zihnimizde oluşturduğumuz/yarattığımız
tasarım ve kavramların dildeki, yansıması, karşılık bulması olayına

KONU TESTİ 1

PAYLAŞ
Önceki makaleKPSS-Türkçe-Temel Dil Bilgisi-I
Sonraki makaleTürkçe-Temel Dil Bilgisi-2
Bilim Delisi, Öğretmen, Yazılımcı, Grafiker ve Editör Kendi işini kendi yapmayı seven sürekli gelişime açık, yenilikleri hayranlıkla izleyen ve bunu kendinde izleyen, sürekli araştıran bilginin yararlı ve paylaşılması gerektiğine inanan genç teknoloji aşığı... Adobe Photoshop Adobe Illustraor Adobe After Effects Wordpres Editör Yazılımcı ( ASP, SQL) Öğretmen Elektronik Programcısı "Fazlasından Hiç Çekinmedim, Üzüldüğüm Azına Kaldıklarım"

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here