Ana sayfa Kpss Matematik Testleri Matematik İşlem Yeteneği Test, Online Test

Matematik İşlem Yeteneği Test, Online Test

65
0

Matematik, İşlem Yeteneği Test, Online Test konuları matematik dersinin ilk ünitesinde  yer alıp temel sayıların işaret önceliklerine göre İşlem Yeteneği konularına yer verilen işlem yeteneğinde sayı kümeleri ve tam sayılarda dört işlem konularına yüzeysel ve net bir şekilde değinelim çünkü İşlem Yeteneği bizim matematik konularındaki başarımızı belirleyecek.  online test ile bu konuyu iyi pekiştirirsek bir sorun kalmayacaktır umarım pekiştirelim.

Teste Geçmeden Önce buraya bir göz atabilirsiniz konular içerisinde çözeceğiniz sorularla ilgili konu içeriklerinden de gelebilir diye matematiğin ilk konusu olan Sayı Kümelerinden Başlayalım mesela.

Pek çok arkadaş bu konuyu iyi bilse de matematikte bu konuyla ilgili sorular ileri ki konularda çokça soru geliyor. Aslında bu konuyla alakalı matematiğin her yerinde soru geliyor çünkü 4 işlem matematiğin sonuna kadar devam eden bir işlem  

Sayılar Kümeleri

1) Rakam: (0,1,2,3,4,5,6,7,8,9) şeklinde sayıları ifade etmek için kullanılan sembollere rakam denir.

2) Sayı:(3,-√6/7 ,199, -5,) şeklinde rakam veya rakamlarla bir araya gelen dizilimlere sayı denir.

3) Doğal Sayılar (N): (0,1,2,3,4,5,6,7…….) şeklinde sonsuza kadar giden 0 ve pozitif sayılara doğal sayı denir.

4) Sayma Sayıları (S): (1,2,3,4,5,6,7……..) şeklinde sonsuza kadar giden pozitif doğal sayılardır. İçinde 0 yoktur , bu da doğal sayılardan tek farkıdır.

5) Tam Sayılar (Z): (……-5,-4,-3,-2,-1,0,1,2,3,4,5…) şeklinde gösterilen sayı kümelerine tam sayı denir.

(……-5,-4,-3,-2,-1) şeklinde – sonsuzdan başlayıp -1’e kadar olan bölüme negatif tam sayılar denir.

(1,2,3,4,5…) şeklinde 1’den başlayıp + sonsuza kadar giden bölüme de pozitif tam sayılar denir.

Tam sayılara geçmeden önce  yukarıda belirtilen konu sayı kümelerinde rakamsal değerlerin, doğal sayıların ne olduğu konusunu gibi konuları iyi anladığınızı var sayarak diğer konu olan tam sayılarda dört işlem konusuna geçiş yapıyorum.

Tam Sayılarda Dört İşlem

1) Toplama İşlemi: Pozitif  (+) sayıların toplamında sayılar normal bir şekilde toplanır ve sonuca yazılır. Negatif (-) sayıların toplamında da sayıların hepsi negatif ise , sayılar yine aynı şekilde toplanır sonucun başına (-) yazılır.

Zıt işaretli sayılarda da toplamı büyük olanın işareti yazılır. Zıt işaretli sayılarda önce pozitif ve negatif sayıları ayrı ayrı toplayıp daha sonra aralarında tek işlem yapmak daha kolay olacaktır.

Aşağıda Bir Örnek Yapacak Olursak;

12+10+2 =  24

-12-10-2 = -24

(-12)+5+(-13)+3+(-8)  = -25 + 8  = -17

2) Çıkarma İşlemi: Bilindiği üzere büyük sayıdan küçük sayı çıkartılırsa sonuç pozitif , küçük sayıdan büyük sayı çıkartıldığında sonuç negatif olmaktadır.

Negatif sayıların birbirinden çıkarılma işleminde en çok dikkat etmemiz gereken işaretlerin birbirleriyle çarpımı olacaktır.

Aşağıda Bir Örnek Yapacak Olursak;

(-12)-(-4)+(-2)-(-9) = -1

3) Çarpma ve Bölme İşlemi: Öncelikle unutmamamız gereken şey aynı işaretli iki sayının çarpımı ve bölümünde sonuç pozitif; ters işaretli iki sayının çarpımı ve bölümünde ise sonuç negatif olacaktır.

 

Matematiğin ilk konusu işlem yeteneği sorusu ile sınava daha iyi hazırlanabilirsin.

Sonuçları görmek için alttaki formu doldurun

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here