Ana sayfa Kpss Tarih Testleri Paris Barış Konferansı, İşgaller, Cemiyetler

Paris Barış Konferansı, İşgaller, Cemiyetler

28
0

Kpss Tarih konuları içerisinde, Paris Barış Konferansı Konusunu, İşgallerini, Cemiyetlerini inceleyeceğiz. Online Testlerin Başında her zaman konular hakkında küçük bilgilendirmeler bulunur ve ardında sınav soruları sorulur. Konularla Alakalı birden fazla soru ve Online Test Gelebilir.

Şimdi birazda konuya değinelim. Paris barış konferansı  hakkında biraz bilgi verelim ve arkasından sınavımıza geçelim.

Öncelikle Paris Barış Konferansı Ne zaman yapıldı ve neden yapıldı sorusuna cevap verelim.

 (18 Ocak 1313) Paris Barış Konferansının Toplanma Nedeni Yenilen devletlerin durumunu görüşmek ve yapılacak barış anlaşmalarının şartlarını belirlemek ve Osmanlı Devletinin nasıl paylaşılacağını belirlemek için toplanmıştır.

Gelişimi:

Lider dört devletle birlikte otuziki  devletin katılımıyla toplandı. Batı Anadolu konusu İtalya ile İngilizleri  birbirine düşürdü.

Sonuçları :

1-Sevr hariç (San Remo da belirlendi) diğer antlaşmaların koşulları belirlendi.

2-Batı Anadolu ve İzmir’in Yunanlılara verilmesi kararlaştırıldı. (İngilizler güçlü İtalya’yı istememiştir)

Cemiyetler

I. Dünya savaşının sona ermesinin ardından galip devletler imzalanacak olan antlaşmaların maddeleri üzerinde karşılıklı olarak anlaşmak ve kendi aralarındaki siyasal, problemleri çözmek amacıyla 18 Ocak 1919’da Paris’te toplanmış, konferansa ittifak devletlerine karşı savaş açmış olan başta itilaf devletleri olmak üzere toplamda 32 devlet bir araya gelmiştir.
 
Konferansa katılan devletlerin tamamının üye olacağı Milletler Cemiyeti kurulmuştur. Dünya devletlerinin haklarını eşit olarak korumayı amaçlayacağı düşünülmüş ancak bu cemiyetin sadece itilaf devletleri tarafından kurulmuş olması taraflı davranmasına sebep olmuştur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here