Ana sayfa Kpss Tarih Testleri 19.YY Osmanlı Devleti Siyasi Olayları

19.YY Osmanlı Devleti Siyasi Olayları

83
0

Osmanlı Devleti Siyasi Olayları, 19. yy‘a damga vurmuştur diyebiliriz. Osmanlı Tarihi‘ni birde bu açıdan inceleyin Konusunu inceleyeceğiz. Bunla beraber sonunda birde test olacak.Osmanlı Devleti’nin Siyasi Olaylarına Birde Buradan Bakın Arkadaşlar Çok faydalı olacağını düşünüyorum.

19.YüzyılOsmanlı Devleti, Siyasi Olayları

Fransız İhtilalinin etkisiyle yayılmaya başlayan milliyetçilik düşüncesi Sırplar üzerinde de etkili olmuştur. Ayrıca Rusya’nın yapmış olduğu kışkırtmalarda Sırpların ayaklanmasında etkili olmuştur. Bükreş Antlaşması ile Sırplara imtiyazlar verilmiş, 1829 yılında imzalanan Edirne  Anlaşması ile özerklik kazanmış, 1878 yılında imzalanan Berlin Anlaşması ile de bağımsızlığını ilan etmiştir.

Milliyetçilik hareketleri sonucu Osmanlıdan ilk imtiyaz elde eden toplum Sırplardır.

Yayılan milliyetçilik düşüncesi ve Filiki Eterya cemiyeti’nin faaliyetleri Rumların ayaklanmalarına neden olmuştur. Mora’da isyan eden Rumların bastırılamaması üzerine II. Mahmut, Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa’dan yardım istemek zorunda kalmıştır. İsyan bastırılmış fakat Avrupalı devletler Osmanlıya baskı yaparak Yunanistan’a özerlik verilmesini istemişlerdir. Bu teklif kabul edilmeyince de Osmanlı donanmasını Navarin’de yakmışlardır. Yunanistan Edirne Anlaşması sonucunda bağımsız olmuştur.

Milliyetçilik hareketleri sonucu Osmanlıdan ayrılıp Bağımsızlığını ilan eden devlet Yunanistan’dır.

Yunan bağımsızlığı ve Navarin olaylarından sonra kendisine vadedilen Mora adasını kaybeden Mehmet Ali Paşanın Suriye valiliğini istemesi üzerine yaşanan sorundur. II. Mahmut bu isyan karşısında İngiltere ve Fransa’dan yardım alamayınca Rusya’dan yardım istemek zorunda kalmıştır. Rusya yardımı üzerine isyanın etkileri büyümüş bu duruma karşı çıkan İngiltere ve Fransa isyanı Avrupa sorununa dönüştürmüştür. Rusya ile Hünkar İskelesi Anlaşması imzalanmıştır. Avrupalı devletlerin desteğini almak için Tanzimat Fermanı ilan edilmiştir.

Osmanlı devleti İngilizleri yanında tutabilmek için Balta Limanı Ticaret Anlaşmasını imzalayarak İngiltere’ye ticari ayrıcalıklar vermiştir. Bu anlaşma ile İngiliz mallarının girişi ve satışı kolaylaştırılmış ve Osmanlı İngiltere’nin açık pazarı haline gelmiştir

Boğazlar Sorunu

Bu anlaşma ile boğazların Osmanlı egemenliği altında kalması kararına varılmıştır. Barış zamanında savaş gemilerinin boğazlardan geçmesi yasaklanmıştır. Boğazlar uluslararası bir statüye kavuşmuştur.

Rusya’nın Osmanlı topraklarını ele geçirmek için harekete geçmesi savaşı başlatan neden olmuştur. Fransa ve İngiltere Osmanlının yanında savaşa girmiştir. Savaşta başarılı Olan Osmanlı ve müttefikleri savaşlara Paris Anlaşması ile son vermiştir. Osmanlı bu anlaşma ile Avrupalı bir devlet sayılmıştır. Avrupa’nın iç işlerine karışmasını önlemek amacıyla Osmanlı Islahat Fermanını yayınlamıştır. İlk dış borç İngiltere’den alınmıştır.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here