Ana sayfa İsg, iş Sağlığı ve Güvenliği Online Test

İsg, iş Sağlığı ve Güvenliği Online Test

İsg, iş Sağlığı ve Güvenliği Online Test ile dilediğiniz dersin testlerini çözebilir, sınava hazırlanabilirsiniz. İsg yani İş sağlığı ve Güvenliği ülkemizde yeni bir iş kolu olarak ortaya çıktığı için bu alanda istihdam ihtiyacı çok yüksek olmakla birlikte ülkemizde yeni gelişen bir meslek dalı.

İSG NEDİR ?

İsg (İş Sağlığı ve Güvenliği) Teriminin Açılımıdır. İş Yerlerinde Temel, Genel ve Yüksek düzeyde iş yeri güvenliği ve İşçi Sağlığı gibi durumları inceleyen bir meslek dalıdır. Genelde İş yerlerinde Özellikle ağır ve tehlikeli işlerin yapıldığı yerlerde İş yeri hekimi ve İş güvenliği açısından denetleyen bir iş güvenliği uzmanının olması zorunlu tutulmaktadır.

Geçtiğimiz 2016-2017 Seneleri içerisinde ise bakanlık tarafından zorunlu hale getirilen yasalar ile de isg uzmanlığı hemen hemen her iş kanadına kadar yaygınlaştı ve yaygınlaşmaya da devam ediyor.

İSG UZMANI NEDİR ?

İş sağlığı ve Güvenliği açısından bazı işletmelerin zorun olarak kendi içerisinde gerçekleşen iş süreçlerinde oluşabilecek tehlikelerin ve bu tehlikelerin önlemleri açısından gerek duyduğu uzmanlardır. Bakanlıklar bu iş yerlerine uzmanlar bulundurmasını zorunlu olduğunu belirtir. Uzmanlar ise Bu iş yerleri ile anlaşarak belirli ücretler karşılığında İsg uzmanları ile anlaşarak onları yetkilerini kullanarak iş yerlerini denetlemelerini belirtir.

İSG UZMANI NE İŞ YAPAR ?

İsg uzmanı Yukarıda belirttiğim gibi anlaştığı iş yerlerinin güvenlik önlemlerini alarak, iş yerlerine örneğin baret takmanız gerekli, yada kesici aletlerle çalışırken çelik kaplı eldiven giyilmeli gibi uyarılar yapar ve bunları dosyalarına tutanak olarak işlerler. Bu tuttuğu verileri çalışma bakanlığına rapor ederler.

KİMLER İSG UZMANI OLABİLİR ?

Mühendisler,
Mimarlık Fakültesinden Mezun Olanlar,
Fizik,
Kimya,
Biyoloji,
Teknik Öğretmenler,
 İsg Teknikerleri

İsg uzmanı olabilmektedirler. İsg uzmanı olmak için çalışma bakanlığının açtığı sınavlardan birine katılıp gerekli bilgi ve beceriyi gösterdikten sonra isg uzmanı olabilmektedirler.