Ana sayfa Bilişim Kursları Illustrator, Image Trace Özelliği ve Kullanımı

Illustrator, Image Trace Özelliği ve Kullanımı

49
0

Illustrator, Image Trace Özelliğinin Kullanımı ile ilgili bir makale hazırladık buna göz atmak isteyebilirsiniz.  illustrator Grafik Tasarımcılar tarafından Kullanılan Illustrator vektör tabanlı bir programdır. Bu Makalede Illustrator programın en güzel özelliklerinden birisi olan Image Trace Özelliğimden bahsedelim. Image Trace  türkçe karşılığı Resim izi olan bu özelliğin temel amacı resimdeki doku ve renk geçişlerine göre katmanlara ayırmasıdır. Image Trace bu safhada fotoğraflardaki belirli dokulara göre katmanlar oluşturup bunu aynı vektör tabanlı bir çalışmada olduğu gibi düzenlenebilir hale getirmektedir. Hindistan meşeili olan Adobe serisi Illusrator programının vektör tabanlı çalışma mantığı ve biz buna katman mantığıda diyebiliriz her renk bölümü üst üste gelerek ve birleşerek bir doku yada resim oluşmasını sağlamaktadır.

Adobe Illustrator programı ve bu programın özellikleri hakkında daha farklı içerikler gelmeye devam edecek. Öncelikle Image Trace Özelliğinden Bahsedelim ve Menülerine ayırarak açıklayalım ne dersiniz..

Image Trace Menu Özelliği

Öncelikle Image Trace,  Adobe Illustrator Programınızın sağ tarafında aşağıdaki simgede gözükmektedir.

Illustrator, Image Trace Özelliği, Resimli Anlatım

Eğer Image Trace sağ tarafta yoksa bunun için Window Bölümünden bu özelliği sağ bölüme eklemeniz gereklidir.Bunun içinde aşağıdaki resimden nereden yapıldığına bakabilirsiniz.

Illustrator, Image Trace Özelliği, Resimli Anlatım

Eğer her şey yolunda ise Image Trace ekleme işlemi’de tamam ise artık Image Trace menüsünün içindeki özelliklerden bahsetmeye başlayalım.

Illustrator, Image Trace Özelliği, Resimli Anlatım

Auto Color: Bu seçeneği seçerseniz eğer fotoğraftaki renk ve dokuları değiştirmeden orjinal renk değerleri ile resmi katmanlarına ayıracaktır.

High Color: Yüksek renk değerleri ile fotoğrafı katmanlarına ayırır.

Low Color: Düşük renk değerleri ile fotoğrafı katmanlarına ayırır (bu seçenek renk çözünürlüklerini azaltır)

GrayScale: Gri Tonlarda renk seçenekleri ile çalışmalarda kullanılır.

Outline: Fotoğrafın renk dokularının dış hatlarına çizgiler atar buda çalışmayı kara kara kalem görümüne sokar.

Hazır Menüleri tanıdıktan sonra Image Trace özelliğini kullanmak için yukarıda fotoğraf çıktısının hangi renk paletiyle çıkması gerekeceğini belirliyoruz genelde resmin dokusunun bozulmasını istemiyorsak Auto color ile devam edilir.

Auto color  —  seçeneğini seçtikten sonra 

Illustrator, Image Trace Özelliği, Resimli Anlatım

Image Trace Tuşunun yanındaki Expand tuşuna Bastığımızda ise sonuç … 

Illustrator, Image Trace Özelliği, Resimli Anlatım

Evet şu resimde de gördüğünüz üzere fotoğraf tamamen vektör haline geldi bu şekilde Image Trace özelliği ile birçok resmi vektöre çevirebilirsiniz arkadaşlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here