Ana sayfa Haberler Elon Musk Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 25 Ayrıntı

Elon Musk Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 25 Ayrıntı

29
0

Elon Musk, Dahi, Bilim adamı, Vizyoner, Yada siz ne derseniz artık. Elon Musk Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 25 Ayrıntılarından biraz bahsedelim. Çok büyük yatırımlar yapan ileri görüşlü ve zekası ile yüz binlerce insanı kendine hayran bırakan bir bilim ve teknoloji aşığı. Elon Musk, Tesla, SpaceX ve geçtiğimiz yıl ülkemizde yasaklanan Paypal gibi büyük şirketlerin beyin adamı ve sahibi. Şu günlerde epeyce mars projesine yoğunlaştı. Hayalinde ise tek şey var oda bir gün insanların aya gidecek olması yada aya gitmeleriydi.Büyük projenin adı ise geçen yıllarda duyurulmuştu aslında ismi de MarsOne olarak lansmanları yapıldı ve proje bir çok insanın şaşkınlıkları arasında “aaa insanlar marsa mı gidecekler, yok ya olur mu öyle şey nasıl gidecekler marsa ” gibi yorumlara kapılsa da Elon Mask ilk denemeleri olan Roketin dünya Yörüngesine çıktıktan sonra tekrar geri, yere inebilecekleri bir sistem üzerinde çalışmaları da arkasından duyulmuştu. Hatta bunu farklı bir kaç denemenin ardından başardılar.

Elon Musk bu gün 45 yaşında olan bir dahi.daha 24 yaşında geliştirme, icat etme ve insanlığa fayda sağlama gibi amaçların arkasından giden bir isim. 1994 yılından bu yana tam 20 yıl içerisinde ödeme sistemi Paypal, Uzay taşımacılık programı SpaceX ve Çevre dostu araçları ve elektrikli araba markasıyla dünyada geniş bir üne sahip olan Teslanın kurucu ortaklığını, yönetimini yapmakta. günümüzün en belirgin dahilerinden denilebilir.Bu özelliği ile Iron Man karateri Tony Stark’a da benzetilir hatta o kadar olmalı ki şua sahnede tony starkla yan yana bile gelmiştir Elon Musk.

Ayıca yapay zeka karşıtı olmasıyla tanınır kendileri. Google inc tarafından geliştirilen yapay zekanın insanlar için tehlikeli olabileceğini düşünen Elon Musk  “yapay zeka teknolojisinin insanlık tarihi boyunca karşılaşılan en büyük risk olduğunu”  düşünmesi bir hayli şaşırtıcı gibi gelse de her iki zekanın farklı tarafları ve vizyonları olması tabi ki de birbirlerine karşı olan alanlarda karşıt düşünceler içerisinde olmalarına neden olabilir.Evet biraz da Elon Musk Hakkında bilmiyor olabileceğiniz 25 Bilgiye değinelim. 

1.Doğduğu yerden başlayacak olursak 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’da dünyaya geldi.

2. Annesi Maye Musk, 15 yaşından bu yana modellik yapıyor. Kendisinin en çarpıcı pozlarından biri de 63 yaşında New York Magazine için Demi Moore’un verdiği hamilelik pozuna gönderme yapan kapak pozu oldu.

3. Musk, 12 yaşında teknoloji konusunda ne kadar yetenekli ve iddialı olduğunu ortaya koydu. Blastar adlı bir video oyunu için kod yazan ve bu oyunu PC and Office Technology adlı bir dergiye 500 Amerikan Doları’na satan Musk, ilk girişimcilik deneyimini bu şekilde yaşamış oldu.

4. Pennsylvania Üniversitesi’nden Ekonomi lisans diploması ve yine aynı üniversiteden Fizik yan dal diploması bulunuyor. Musk 1995 yılında, Stanford’da yüksek lisansa başlamasına rağmen hayatını değiştirecek bir karar vererek, 2 gün sonra yüksek lisansı bıraktı. Kardeşi Kimbal Musk ile beraber çevrimiçi içerik yayınlama programı Zip2 için çalışmalara başladı. 1999 yılında bu yazılımı 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığı AltaVista’ya sattı.

5. Eğitimi süresince insanlığın bazı konular hakkında daha net ve güçlü çözümlere ihtiyacı olduğunu keşfetti: Temiz hava, uzay ve internet.

6. 1999 yılında çevrimiçi ödeme sistemleri ve finans altyapısı X.com’u kurarak, bugünün PayPal’i için ilk temelleri attı. 2002’nin ekim ayında PayPal, eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındı.

7. Haziran 2002 yılında Musk, SpaceX’i kurdu. 31 yaşında uzay taşımacılığı şirketi sahibi olan Musk, roket teknolojilerine yönelik fırlatma araçları üreten bu şirketinin ilk fırlatma araçları Falcon 1 ve Falcon 9; ilk uzay aracının adı ise Dragon’dur.

8. Tesla Motors şirketinin ürettiği ilk araba, elektrikli bir spor araba modeli olan Tesla Roadster. Bu araç 31 ülkede yaklaşık 2500 adet sattı.

9.Musk’ın en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı olduğu SolarCity, ABD’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısıdır.

10. James Bond serisinin 1977 yılında çekimi gerçekleştirilen filmi Beni Seven Casus’ta (The Spy Who Loved Me) kullanılan denizaltı arabasını 1 milyon dolar karşılığında satın aldı.

11. Dünyanın en önemli kültür, moda ve politika dergisi Vanity Fair, Musk’ı “Dünyanın 1 numaralı ezber bozan adamı” seçti.

12. Google’ın kurucularından Larry Page, Musk hakkında,“Bir gün servetimi bir yere bağışlamaktansa, Elon Musk’a bırakmayı tercih ederim. Adam Mars’a gitmek istiyor; dünyayı değiştirecek” dedi.

13. Musk’ın ilk çocuğu Nevada Alexander 10 haftalıkken vefat etti. Daha sonra ikiz ve üçüz olmak üzere 5 oğlu oldu.

14. Dünyaca ünlü fantastik film serisi Iron Man’in yönetmeni Jon Favreau, verdiği röportajda filmin baş kahramanı Tony Stark’ın karakterinin oluşumunda Elon Musk’tan ilham aldıklarını açıkladı. Daha sonra Iron Man serisinin ikinci filminde SpaceX fabrikası filmde mekan olarak kullanıldı.

15. Dünyanın en önemli iş dünyası dergisi Forbes, 2011 yılında Elon Musk’ı “ABD’nin 40 yaş ve altı en güçlü 20 CEO’su” arasında gösterdi.

16.Kendisi bir yapay zeka karşıtıdır. Hatta bunun için kendisi bir kaç fun gruplarına hem üye hemde kurucularındandır

17. Elon Musk, Tesla Motors ve SpaceX için bazı haftalar, haftada 100 saat çalıştığını açıkladı.

18. 2013 yılında, San Francisco ve Los Angeles arasındaki mesafeyi yarım saate indiren bir tüp ulaşım sistemini tasarladığını bildiren Musk, başkasının üstlenmediği takdirde bunun bir prototipini de geliştirebileceğini belirtti.

19. Elon Musk’ın kendine ait 12 koltuklu Dassault 900 model özel jeti bulunuyor.

20. Hayır işlerine oldukça fazla önem veren Musk, 2012 yılının Nisan ayında Verme Yemini’ne (The Giving Pledge) katılarak, servetinin önemli bir kısmını hayır işlerine bağışlayacağına dair yemin etti.

21. Elon Musk, Musk Foundation adını verdiği bir vakıf aracılığıyla, çocuk sağlığı, bilim ve teknoloji eğitimi, temiz enerji gibi konularda çalışmalar yürütüyor. Aynı zamanda X Prize Foundation adlı yenilenebilir enerjiyi destekleyen bir vakfın mütevelli heyetinde bulunan Musk, Milli Havacılık ve Uzay Akademileri, Gezegenler Derneği, Uzay Vakfı gibi ABD menşeli vakıfların da yönetim kurulu üyeleri arasında yer alıyor.

22.SpaceX firmasının oluşumunda ilk 1000 kişi işe alım sürecinde bizzat kendisi yüz yüze görüşmüştür. Hatta bir iş yapılırken en az işi yapanlar kadar bilgili olabilmek için bir çok roket bilimi üzerine kitap okumuş ve dersine iyi çalışmıştır.

23.Google ‘ın kurucusu Larry Page ile yapay zekalar konusunda sürekli tartışma içerisinde olan Elon Musk ne kadar da zıt fikirler içerisinde olsalar da iyi bir komşu ve arkadaş dırlar.

24. Musk, çocukluğunda günde 5 saati kitap okumaya ayırdığını söyledi. Bunda annesi Maye Musk’ın oldukça büyük etkisi olduğunu ifade eden Musk, süper kahramanların olduğu çizgi romanları ve tarihin en önemli fantastik romancılarından J.R.R. Tolkien’ın kitaplarını okumayı sevdiğini söyledi. Hala vakit buldukça kitap okumaktan keyif aldığını söyleyen Musk, yaşadığı bölgedeki kütüphanede rafları dolaşıp, kitapları karıştırmayı ve keşfetmeyi çok sevdiğini ifade etti.

25. Kardeşi Kimbal Musk, çocukluklarına dair anlattığı anılarda, Elon Musk’ın okulda zor zamanlar geçirdiğini, okuldaki popüler çocuk olmak bir yana, itilip kakılanlardan biri olduğunu anlattı. Okulundaki çocuklar, Elon’ın bir gün 13 milyar dolarlık bir servetin sahibi olacağını bilseler, acaba böyle yaparlar mıydı?

23.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here