Ana sayfa Tarih Edirne Anlaşması

Edirne Anlaşması

17
1

4 Eylül 1829 tarihinde Osmanlı Devleti ile Rusya arasında imzalanan Edirne Antlaşması, 1828-1829 Osmanlı-Rus savaşını sona erdiren bir antlaşmadır. Bu antlaşma Edirne şehrinde imzalanmış ve Yunanistan’ın bağımsızlığını kazanmasına sebep olmuştur.

Navarin’de Osmanlı donanmasının yakılması üzerine 2. Mahmud savaş tazminatı istemiştir. Donanmanın yakılmasının en önemli sebebi ise Osmanlı Devleti’nin Yunanistan’ın bağımsız olma isteğini kabul etmemesiydi.

Donanması yakılan ve zarar uğrayan Osmanlı, Rusya’dan savaş tazminatı istemiştir. Bu isteği kabul etmeyen Rus Çarlığı, Osmanlı Devleti’ne resmen savaş ilan etmiştir. Rusya savaş ilan ettiğinde Osmanlının Yeniçeri Ocağı kaldırılarak yerine yeni bir teşkilat oluşturulmaya çalışılıyordu. Ordu tam anlamıyla hazır olmadığı için Rusya’ya karşı çok fazla etkili olamadı.

Bu sırada Rusya ise Eflak ve Boğdan’ı işgal ederek Tuna nehrine kadar inmişti. Ayrıca Rus orduları doğuda Erzurum, batıda ise Edirne sınırlarına kadar gelmişlerdi. Rusya’nın bu işgalleri sonucunda çaresiz kalan Osmanlı Devleti ise barış istemek zorunda kaldı.

1829 Edirne Antlaşmasının Şartları

  1. Osmanlı Devleti, Yunanistan’nın kurulmasını ve bağımsızlığını ilan etmesini kabul edecek.
  2. Sırbistan’ın özerkliği genişletilerek Eflak-Boğdan’a özerklik verilecek. (yani bu ülkelerin kendi yasalarıyla özgür bir şekilde yaşamalarına izin verilecek)
  3. Ruslar savaş sırasında işgal ettikleri ve aldıkları yerleri Osmanlı Devleti’ne teslim ederek geri çekilecek.
  4. Rus ticaret gemilerine boğazlardan geçiş hakkı tanınacak ve bu gemiler boğazlardan rahat bir şekilde geçebilecek.
  5. Osmanlı Devleti ile Rusya arasındaki sınır Prut Nehri olarak belirlenecek.
  6. Osmanlı Devleti, Rusya’ya 3 taksit olarak savaş tazminatı vermeyi kabul edecek.
  7. 6 Temmuz 1827 ve 22 Mart 1829 tarihinde yapılan görüşmelerde konusu geçen Yunanistan Krallığı’nın kurulması ve bağımsız olması konusu kabul edilecekti.
  8. Ahıska, Anapa ve Poti gibi doğuda yer alan kalelerden bazıları Rusya’ya verilecekti.

Osmanlı Devleti’nin Rusya’ya vermiş olduğu savaş tazminatı ekonomik yönden Osmanlı’yı oldukça zor duruma düşürmüştür. Meydana gelen bu sıkıntılar II. Mahmut’u da yapacağı ıslahatlar konusunda engellemiştir.

1832 yılının Mayıs ayında ise Rusya, İngiltere ve Fransa arasında bir antlaşma yapıldı. Bu antlaşma Yunanistan’a son şeklini veren bir antlaşma olarak bilinmektedir. İmzalanan antlaşma sonucunda Mora ve Attik yarımadaları da olmak üzere birçok ada Yunanistan’a bağlandı.

Mora Adası’nın elden çıkması Mısır Valisi’nin isyan etmesine zemin hazırlamıştır. Ayrıca bu üç devlet Yunanistan’ın adına Osmanlı Devleti ile 21 Temmuz 1832 tarihinde bir protokol imzalamıştır. Yani Osmanlı Devleti, imzaladığı protokol ile belirlenen Yunan devletini ve sınırını kabul etmiştir. Yunanlılar ise Türk mallarının bedel karşılığı olarak tazminat ödemeyi kabul etmiştir.

Edirne Antlaşması’nın imzalanması ile birlikte Yunanistan kurulmuş ve bağımsızlığını elde etmiştir. Osmanlı Devleti’nden ayrılıp bağımsızlığını ilk elde eden Balkan milleti Yunanlılar olmuştur.

Edirne Antlaşması Neden Yapıldı?

Osmanlı Devleti Rus ordularına karşı gücü olmadığı için bir barış istemek durumunda kalmıştır. Eğer Asakir-i Mansure-i Muhammediye ismini verdiğimiz ordunun hazırlıkları bitmiş olsaydı Osmanlı Ordusu, Ruslara karşı koyabilir ve savaşı kazanarak lehine bir antlaşma imzalatabilirdi. Ancak Ruslar karşısında güçsüz kalması sonucunda bu antlaşmayı imzalama mecburiyetine düşmüştür.

PAYLAŞ
Önceki makaleBükreş Antlaşması
Sonraki makaleBerlin Anlaşması
Bilim Delisi, Öğretmen, Yazılımcı, Grafiker ve Editör Kendi işini kendi yapmayı seven sürekli gelişime açık, yenilikleri hayranlıkla izleyen ve bunu kendinde izleyen, sürekli araştıran bilginin yararlı ve paylaşılması gerektiğine inanan genç teknoloji aşığı... Adobe Photoshop Adobe Illustraor Adobe After Effects Wordpres Editör Yazılımcı ( ASP, SQL) Öğretmen Elektronik Programcısı "Fazlasından Hiç Çekinmedim, Üzüldüğüm Azına Kaldıklarım"

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here