Ana sayfa TEDX Çok Yada Derin Çalışmak Hangisi ?

Çok Yada Derin Çalışmak Hangisi ?

9
0

Çok çalışmak mı yoksa derin çalışıp o işin özünü öğrenmek mi ? Bazen çok çalış çalışarak çok öğrenemezsin. Bazen az çalışıp öz çalışmak bile yeterli olabiliyor. Sadece olayın özünü görebilmek öenmli olan. Barış Özcan bu konuya farklı bir anlatımla Çok çalışmak mı Derin Çalışmak mı ? diyerek cevap veriyor.

Öncelikle Bu İçerik Barış Özcan’ın   Çok çalışmak mı? Derin çalışmak mı ? içeriğinden %50’lik bir Alıntıdır. Yazının Tamamı için  en altta bununla link bulunmaktadır.

Derin Çalışmak. Ne demek bu? Profesör Cal Newport’a göre: “Dikkat dağınıklığı olmayan tam konsantrasyonlu bir durumda, bilişsel yetenekleri sınırlarına kadar kullanarak gerçekleştirilen profesyonel aktiviteler.” Dünyayı değiştiren eserler hep bu yöntemle çalışarak ortaya çıkmış. Yazılan kitaplar, bestelenen müzikler ya da çözülen problemler, icat edilen şeyler. Kolunu, bacağını, tüm vücudunu kullanarak odaklanmayı gerektiriyor.

Bir de yüzeysel çalışmak var. Buna sığ çalışmak da diyebiliriz. Çok fazla dikkat gerektirmeden yapılan işler. Dolayısıyla bilişsel yetenekleri de fazla zorlamaya gerek yok. Yani herkesin neredeyse bir parmağıyla ya da bir parmağını şıklatarak yapabileceği kolaylıkta işler. Mesela parmağını sosyal medya akışlarını kaydırmak için kullanmak. Ya da TV kumandasında kanal değiştirmek için. Sadece bunlar da değil. Bazı kolay gözükmeyen işler de aslında sığ işler. Öğrenciler için kolay, rutin ev ödevlerini yapmak ya da çalışanlar için e-postaları okuyup cevap vermek de bu kategoride.

Kaynak: Barış Özcan

PAYLAŞ
Önceki makaleBarış Özcan, Motivasyon
Sonraki makaleBaşarılı Olmak İçin
Bilim Delisi, Öğretmen, Yazılımcı, Grafiker ve Editör Kendi işini kendi yapmayı seven sürekli gelişime açık, yenilikleri hayranlıkla izleyen ve bunu kendinde izleyen, sürekli araştıran bilginin yararlı ve paylaşılması gerektiğine inanan genç teknoloji aşığı... Adobe Photoshop Adobe Illustraor Adobe After Effects Wordpres Editör Yazılımcı ( ASP, SQL) Öğretmen Elektronik Programcısı "Fazlasından Hiç Çekinmedim, Üzüldüğüm Azına Kaldıklarım"

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here