Ana sayfa TEDX Barış Özcan, Motivasyon

Barış Özcan, Motivasyon

39
0

Barış Özcan, Motivasyon

Gerçekten Motive olabiliyor muyuz?, Yada bizi motive eden şeyler neler. Motive olmamız için gereken şeyler neler. Barış Özcan’ın ağzından biraz motivasyon nedir dinleyelim bu sınav zamanında öğrencilere biraz yol göstermesi adına güzel bir içerik olabilir.

Öncelikle Motivasyon Nedir ?

Motivasyon, davranışlarımıza enerji veren ve harekete geçmenizi sağlayan güçtür; bu güç sayesinde etkilenerek bir amaç doğrultusunda harekete geçmeye istekli hale geliriz.

Motivasyon, kişideki birçok şeyi kapsayan (ihtiyaçlar,istekler vs) genel bir kavramdır. Bu kavramlardan bazıları fizyolojik olabilirken bazıları ise daha soyut kavramlardır.

Motivasyon kavramı, insanlara bilinemez,merak edilen bir kavram haline gelmiştir.

Bununla beraber insanların yaşamlarına ve davranışlarına büyük etki sağladığı aşikardır. Motivasyon sözcüğü Latince bir sözcüktür ve “movere” , yani “hareket ettirme, hareketlendirme” anlamına gelmektedir.

Psikolojik bir kökeni olmasına rağmen motivasyonun birçok açılardan ele alınarak birden fazla tanımının yapılmasına sebep olmuştur. Aşağıda bu tanımlardan bir kaçına yer verilmiştir.

“Kişilerin ihtiyaç duydukları bir amacı yerine getirmek için kendi arzu ve isteklerini davranışlarına yansıtmaları” Önemli olarak motivasyonun iki seviyesi vardır.

Bunlardan ilki hayatta kalmak diğeri ise başarıdır. Kişi hayatta kalmak için pek çok şeye ihtiyaç duymaktadır. Bunlar günlük hayatımızın en gerekli ihtiyaçlarıdır.

Bu önemli ihtiyaçlar yerine getirilirse kişiler başarı, gelişim, değerli olmak, unvan sahibi olmak gibi diğer fiziksel olmayan ihtiyaçları yerine getirmeye başlarız ve bu ihtiyaçların olması için enerji sarf ederiz.

Yani insanların davranışlarına yön veren fiziksel yani temel ihtiyaçları ve bunun giderilmesi durumunda kişinin amaçlarından hareketle ortaya çıkan istekleridir.

Güdüler kendi içerisinde içsel veya dışsal olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır.

Dışsal güdü, birey dahil olmadan gelen etkileri kapsar. Örnek vermek gerekirse bir çalışan işlerini patronundan övgü almak ve iş yerinde sevilmek için yapıyorsa buna dışsal güdüler diyebiliriz.

İçsel güdüler ise bunun tam tersi olarak tamamen kişiyle alakalı şeyleri içermektedir.

Örnek vermek gerekirse kişi futbola tamamen ilgi duyuyor,kendini bu alanda geliştirmek istiyor ve tamamen sevdiği için yapıyorsa bunu da içsel güdüler kapsamına alabiliriz.

 

PAYLAŞ
Önceki makaleSal Khan TEDx Konuşması
Sonraki makaleÇok Yada Derin Çalışmak Hangisi ?
Bilim Delisi, Öğretmen, Yazılımcı, Grafiker ve Editör Kendi işini kendi yapmayı seven sürekli gelişime açık, yenilikleri hayranlıkla izleyen ve bunu kendinde izleyen, sürekli araştıran bilginin yararlı ve paylaşılması gerektiğine inanan genç teknoloji aşığı... Adobe Photoshop Adobe Illustraor Adobe After Effects Wordpres Editör Yazılımcı ( ASP, SQL) Öğretmen Elektronik Programcısı "Fazlasından Hiç Çekinmedim, Üzüldüğüm Azına Kaldıklarım"

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here