Ana sayfa Kpss 20.yy Osmanlı Devleti Siyasi Olayları

20.yy Osmanlı Devleti Siyasi Olayları

8
0

Osmanlı Devleti Siyasi Olaylar Açısından Bir çok problem yaşamış ve beraberinden bu olaylarla birlikte diğer ülkeleri de etkilemişlerdir. Bu bölümümüzde Osmanlı devleti 20. yy Siyasi olaylarının testlerini sizlerle paylaştık. Konu anlatımlarından tekrar edebilir buradan bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz. Osmanlı devleti Osmanlı Devleti 20. yy Siyasi Olayları konusu testi.

20. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılıp yok olduğu ve yıkıntıları üzerinde yeni bir bağımsız Türk devleti’nin kurulduğu asır olarak tarih sayfasındaki yerini almıştır.

20 yy başında Osmanlı devletinde kötü gidişi durdurmak birlik ve bütünlüğü sağlamak için türlü kurtuluş çaresine başvurulsa da bunlardan istenen verim elde edilememiş ve yıkılış kaçınılmaz olmuştur.XIX.

yüzyıl Osmanlı Devleti açısından birçok değişimin yaşandığı bir yüzyıldır. Siyasi sınırlar, yönetim anlayışı, demografik yapı, kültürel hayat, teknolojik gelişmeler değişimin yaşandığı belli başlı alanlardır. XIX. yüzyılda başlayan bu değişimin etkisi XX. yüzyılın ilk yıllarında da görülmektedir.

Bu etkiler sonucunda yaşanan olaylar devletin kaderini de belirlemiştir. Mutlakıyet yönetiminden meşrutiyete geçilmiş ve padişahın yanında İttihat ve Terakki Fırkası da yönetimde söz sahibi olmaya başlamıştır.

Milliyetçilik akımının etkisiyle ayaklanan milletlerle uğraş yöneticiler, bir yandan da Avrupalı devletlerin içişlerine karışmalarını engellemeye çalışıyordu. 

Ancak uygulanan politikalar sorunlara çözüm bulamıyordu. Osmanlı Devleti’nde iç karışıklıkların olduğu, savaşların devam ettiği bu dönemde sosyal yaşam da değişiyordu. Kaybedilen topraklardan gelenler ve köyden kente göç edenlerle beraber şehirli nüfusu artıyordu.

Nüfus artışı ile beraber teknoloji de şehirleri ve yaşamı değiştiriyordu. Elektrik, otomobil, tramvay, telefon, telgraf kullanılmaya başlanıyordu.

Basın yayın organlarının sayısı çoğalıyordu. Eğitim alanında Avrupa örnek alınarak kız öğrencilerin de eğitim alabildikleri yeni eğitim kurumları açılıyordu.

Eğitimin yanında güzel sanatlar, mimari, resim, müzik gibi alanlarda da Avrupa etkisi görülüyordu.

Avrupalı ressamlar tarzında resimler yapılıyor, mimaride Batı etkileri taşıyan eserler inşa ediliyordu. Yine Batı etkisiyle opera ve bale ülkeye girmeye başlarken tiyatroda yeni oyunlar yazılıyor ve oynanıyordu.

Şimdi de XX. yüzyılın ilk yıllarında yaşanan gelişmeleri ile detaylıca görelim..

TEST – 1

TEST – 2

TEST – 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here